Egy kamasznak általában nem a pszichológus látogatás szerepel prioritásként a naptárában. Ha pszichés tünetekkel küzd, általában nehezen ismeri fel magától, hogy professzionális segítségre lehet szüksége. Kamaszkorban is nagy szerepe van a szülőnek abban, hogy észrevegye, ha gyermeke pszichés szenvedéssel küzd, illetve hogy segítsen a megfelelő ellátási formát megtalálni számára. Gyakran kérdezik tőlem kamaszok szülei az első interjúkon, hogy amit tapasztalnak, még belefér-e a kamaszkori kilengésekbe, vagy már problémaként kezelendő. Ha a szülő bizonytalan, érdemes felkeresnie a szakembert, hogy ez kiderüljön. Az időben kezelt mentális probléma számos későbbi komolyabb lelki, mentális és kapcsolati szenvedést előzhet meg.
Kis -és nagykamaszok esetén is hasonló módon történik a felmérő szakasz, a pszichodiagnosztika, mint kisebb gyermekeknél (lsd. gyermekterápia), azzal a különbséggel, hogy már az első interjúk egyikén a serdülő maga is részt vesz a szülőkkel együtt a pszichológussal való találkozón.
A kamaszok -, ahogy nyílik számukra az otthonon kívüli világ -, egyre több erőforrásra tehetnek szert, ugyanakkor egyre több felületen is válhatnak sérülékennyé. Habár látszólag nem fontos nekik a szülői vélemény, a kutatások azt mutatják, hogy továbbra is nélkülözhetetlen számukra a szülői szeretet és érzelmi támogatás, még ha ezt sosem ismerik is el. A kamaszterápiák esetén is munkám részét képezi a szülőkkel való rendszeres konzultáció.